2024 NISSAN PATHFINDER SV
Popular Features
Vehicle Description
Clean CARFAX.
Super Black 2024 Nissan Pathfinder SV 4WD 9-Speed Automatic 3.5L V6 DOHC
21/27 City/Highway MPG
Brothers Auto Sales Has Been Serving South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area For Almost 30 Years! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available!
Estimate Payments
| VIN | 5N1DR3BC0RC214350 |
| Stock Number | T24N4350 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Nissan |
| Model | Pathfinder |
| Package | SV |
| Mileage | 64,750 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 21 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Super Black |
| Interior | Charcoal |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 284 @ 6400 rpm |
| Torque | 259 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4492 lbs |
| Length, Overall | 197.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.9 in |
| Height, Overall | 70.9 in |
- ProPILOT Assist
- Side Impact Beams
- Rear Parking Sensors
- Automatic Emergency Braking (AEB)
- Rear Automatic Braking (RAB)
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Blind Spot Intervention (BSI) / Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- First Aid Kit
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- NissanConnect Services
- RearView Monitor Back-Up Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 3.5L V6 DOHC -inc: idle stop/start, multipoint/direct fuel injection and remote engine start
- Transmission: 9-Speed Automatic -inc: manual-mode paddle shifters
- Axle Ratio: 4.334
- GVWR: 5,900 lbs (2,676 kgs)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 150 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electro-Hydraulic Power Assist Speed-Sensing Steering
- 18.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (20)
- Wheels: 18" x 8J Painted Alloy
- Tires: 255/60R18 All-Season
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Black Bumper Insert
- Black Rear Bumper w/Black Bumper Insert
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Liftgate Rear Cargo Access
- Intelligent Auto Headlights (i-Ah) Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- 6 Speakers
- Window Grid And Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (40)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Mobile Hotspot Internet Access
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Headliner/Pillar Ducts and Console Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert, Piano Black/Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- NissanConnect Services Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Lighting Package (N92) | 6 Speakers |
| AM/FM radio: SiriusXM | Radio data system |
| Radio: AM/FM Audio System w/NissanConnect | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Front dual zone A/C |
| Rear air conditioning | Rear window defroster |
| Power driver seat | Power steering |
| Power windows | Remote keyless entry |
| Steering wheel mounted audio controls | Cross Bars |
| Four wheel independent suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system |
| Front anti-roll bar | Knee airbag |
| Low tire pressure warning | Occupant sensing airbag |
| Overhead airbag | Rear anti-roll bar |
| Rear side impact airbag | Brake assist |
| Electronic Stability Control | Rear Parking Sensors |
| Auto High-beam Headlights | Delay-off headlights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Security system | Speed control |
| Black Splash Guards (Set of 4) | Bumpers: body-color |
| Heated door mirrors | Power door mirrors |
| Spoiler | Turn signal indicator mirrors |
| Welcome Lighting | Bench Seat Carpeted Floor Mats (Set of 4) |
| Driver door bin | Driver vanity mirror |
| Front reading lights | Illuminated entry |
| Illuminated Kick Plate | Leather steering wheel |
| NissanConnect featuring Apple CarPlay and Android Auto | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear reading lights | Rear seat center armrest |
| Tachometer | Telescoping steering wheel |
| Tilt steering wheel | Trip computer |
| 3rd row seats: bench | Cloth Seating Surfaces |
| Front Bucket Seats | Front Center Armrest |
| Heated Front Bucket Seats | Heated front seats |
| Reclining 3rd row seat | Split folding rear seat |
| Passenger door bin | Alloy wheels |
| Wheels: 18 x 8J Painted Alloy | Rear window wiper |
| Variably intermittent wipers | Axle Ratio: 4.334 |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 72 months and $5,744 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
