2005 TOYOTA 4RUNNER Limited 4WD
Popular Features
Vehicle Description
CHECK OUT THIS GEM! 2005 TOYOTA 4RUNNER LIMITED EDITION! POWERD BY THE 4.7L V8 GAS ENGINE WITH AUTOMATIC TRANSMISSION AND 4HI AND 4LO, WITH POWER LOCKS, POWER WINDOWS, LEATHER INTERIOR AND POWER SEATS WITH HEATED FRONT SEATS! EQUIPPED WITH AN AFTERMARKET KENWOOD STEREO, JBL SOUND SYSTEM, CRUISE CONTROL, AIR CONDITIONING, SUNROOF, ALLYO WHEELS, ALL-WEATHER MATS, FIXED RUNNING BOARDS, TOW PACKAGE, RECEIVER HITCH AND MORE! CALL(605)642-1900 TODAY OR STOP IN FOR A TEST DRIVE!
Estimate Payments
| VIN | JTEBT17R450048470 |
| Stock Number | 18111 |
| Condition | USED |
| Year | 2005 |
| Make | Toyota |
| Model | 4Runner |
| Package | Limited 4WD |
| Mileage | 213,022 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 4.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Natural White |
| Interior | Stone |
| Engine | |
| Engine Type | 4.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 270 @ 5400 rpm |
| Torque | 330 @ 3400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4555 lbs |
| Length, Overall | 189.0 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.8 in |
| Height, Overall | 71.1 in |
- Driver/front passenger advanced airbags w/occupant classification system
- 3-point seat belts w/automatic locking retractor (ALR) at all seating positions-inc: front/rear seat belt pretensioners & force limiters, drivers emergency locking retractor (ELR)
- Child restraint system (CRS) top tether anchors for all rear seating positions
- ISO-FIX anchors for rear outboard seating positions
- Rear child-protector door locks
- Pwr window lockout
- Side-impact door beams
MECHANICAL (21)
- 4.7L DOHC SMPI 32-valve V8 engine
- 5-speed automatic transmission w/OD
- Full-time 4-wheel drive
- Torsen limited-slip center differential w/locking feature
- Engine/fuel tank skid plates
- Transfer case skid plate
- Integrated tow hitch receiver w/ball mount kit
- Hill start assist control (HAC)
- Downhill assist control (DAC)
- 6005# GVWR
- Independent double-wishbone front suspension
- 4-link rigid type rear suspension w/coil springs
- Front/rear stabilizer bars
- Front/rear gas-type shocks
- P265/65R17 mud & snow tires
- Full-size spare tire w/aluminum wheel
- 17" x 7.5" 5-spoke aluminum wheels
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr 4-wheel ventilated disc brakes
- Electronic brakeforce distribution (EBD)
- 23 gallon fuel tank
EXTERIOR (12)
- Color-keyed bumpers/accents
- Color-keyed fender flares
- Color-keyed grille
- Black roof rails w/black crossbars
- Front/rear mudguards
- Black illuminated running boards
- Aerodynamic multi-reflector halogen headlamps w/auto-on/off
- Integrated front fog lamps
- Color-keyed heated pwr mirrors
- Rear privacy glass w/UV protection
- Variable intermittent windshield wipers w/mist cycle
- Color-keyed rear license plate garnish
INTERIOR (26)
- 8-way pwr driver/4-way pwr passenger heated front bucket seats
- Pwr driver lumbar support
- Leather-trimmed seats
- 60/40 split fold-down rear seat-inc: center armrest w/pull-out cup holders & convenience tray
- Silver/granite-tone trim
- Center console-inc: storage box w/convenience tray & fold-out trash bag holder
- Engine immobilizer
- Multi-information display-inc: time, fuel consumption, cruise range, temp control information
- Instrumentation-inc: tachometer, coolant temp, LCD odometer, twin tripmeters, fuel level gauges
- Illuminated instrument cluster gauge needles
- Electronic rear hatch locking system
- Remote hood/fuel-filler door releases
- HomeLink universal transceiver
- Tire pressure monitor system
- Defroster-linked dual-zone auto climate control w/rear ventilation & air filtration
- Rear window defogger w/timer
- In-glass FM diversity antenna
- Rear-seat audio system-inc: remote control, wireless headphone capability
- Electrochromic rearview mirror w/compass
- Cargo area back-up mirrors
- Illuminated visor vanity mirrors w/sliding extensions
- Overhead console-inc: map lights, sunglass holder
- (4) cup holders/(6) bottle holders
- Leather-wrapped shift knob
- Rear tonneau cover
- Double-decker cargo system w/net
| Full Size Spare Tire | Trailer Towing Pkg |
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Luggage Rack | Rear Defrost |
| Sunroof | Trailer Hitch - Receiver |
| Wheels - Alloy | Wheels - Aluminum |
| Front Bucket Seats | Rear Bench Seat |
| AM/FM Radio | Cassette Player |
| CD Player | JBL Audio System |
| Premium Audio System | Air Conditioning |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Leather Seats | Leather Wrapped Steering |
| Power Driver Seat | Power Locks |
| Power Mirrors | Power Passenger Seat |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Heated Mirrors |
| Heated Seats | Roof Airbags |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Four Wheel ABS |
| Four Wheel Disc Brakes | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Rear Radio Controls | Running Boards |
| Tachometer | Trip Odometer |
| 12V Power Outlet | Door Pocket/Bins |
| Floor Mats | Fold Down Rear Seat |
| Rear Bench Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Steer Wheel Cruise Cntrl | Vanity Mirrors |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| Tow Package | V8 Cyl. Engine |
| Financing Available |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
