2016 SUBARU LEGACY 2.5i
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 4S3BNBL64G3036854 |
| Stock Number | 100794A |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Subaru |
| Model | Legacy |
| Package | 2.5i |
| Mileage | 95,794 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 26 |
| MPG - Highway | 36 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Gray Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 175 @ 5800 rpm |
| Torque | 174 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3520 lbs |
| Length, Overall | 188.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 59 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Collision Warning
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Cushion Front Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (13)
- Engine: 2.5L DOHC 16 Valve 4-Cylinder -inc: Active Valve Control System (AVCS), Variable Valve Timing and Electronic Throttle Control (ETC)
- Full-Time All-Wheel
- 3.90 Axle Ratio
- 490CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 110 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust w/Polished Tailpipe Finisher
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Double Wishbone Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (21)
- Wheels: 18" x 7.5" Aluminum Alloy w/Machine Finish -inc: Gray, silver aluminum alloy center cap w/Subaru 6 star logo
- Tires: P225/50R18 95H All Season
- Aluminum Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Rocker Panel Extensions
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Trunk Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control and Steering Wheel Controls
- 576w Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
INTERIOR (39)
- Heated Reclining Front Bucket Seats -inc: height and tilt adjustable head restraints, whiplash protection, driver 10-way power (includes power lumbar), passenger 4-way power, driver two position memory and seatback pocket
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Heated Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Aha Selective Service Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim, Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim and Carpet Mat
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Cargo Access
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Moonroof Package & Keyless Access & Navi | Wheels: 18 x 7.5 Aluminum Alloy w/Machine Finish |
| Heated Reclining Front Bucket Seats | Perforated Leather-Trimmed Upholstery |
| Radio: Subaru Starlink 7.0 Multimedia Plus System | Radio: Subaru Starlink 7.0 Multimedia Nav System |
| Popular Package #5 | Carbide Gray Metallic Body Side Molding Kit |
| Exterior Auto Dimming Mirror For BSD | Rear Bumper Applique |
| Splash Guards | Legacy Cargo Tray |
| Aha | Vehicle Information Display |
| harman/kardon Surround Sound Speaker System | Remote Transmitter w/Removable Key |
| Keyless Access w/Push-Button Start | Illuminated Engine Start/Stop Switch |
| Auto-Dimming Rear View Compass Mirror w/Homelink | Power Moonroof Package |
| Navigation System | Pin Code Access |
| Steering-Wheel Paddle-Shift Control Switches | Smartphone Integration |
| 12 Speakers | harman/kardonĀ® Speakers |
| Exterior Parking Camera Rear | AM/FM radio: SiriusXM |
| Front Center Armrest w/Storage | Variably intermittent wipers |
| Turn signal indicator mirrors | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Split folding rear seat | Speed-sensing steering |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Rear window defroster |
| Rear seat center armrest | Rear anti-roll bar |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power passenger seat |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Memory seat |
| Low tire pressure warning | Illuminated entry |
| Heated rear seats | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Emergency communication system |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| CD player | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Automatic temperature control |
| Anti-whiplash front head restraints | Aluminum Wheels |
| Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt | ABS brakes |
| Tachometer | Leather Shift Knob |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 4-Wheel Disc Brakes |
