2023 SUBARU ASCENT Premium
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 4S4WMABD3P3438889 |
| Stock Number | T23S8889 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Subaru |
| Model | Ascent |
| Package | Premium |
| Mileage | 81,964 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 26 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Magnetite Gray Metallic |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 260 @ 5600 rpm |
| Torque | 277 @ 2000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 19.3 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4437 lbs |
| Length, Overall | 196.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76 in |
| Height, Overall | 71.6 in |
- Cruise Control-Steering Assist
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- EyeSight Pre-Collision Braking
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Blind Spot Detection (BSD) Blind Spot
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
MECHANICAL (19)
- Engine: 2.4L DOHC 16 Valve 4-Cylinder Turbo -inc: twin scroll intercooled turbocharger, Dual Active Valve Control System (DAVCS) variable valve timing and Electronic Throttle Control (ETC)
- Axle Ratio: 4.44
- GVWR: 6,000 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- 190 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 19.3 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Polished Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Double Wishbone Rear Suspension w/Coil Springs
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (22)
- Wheels: 18" x 7.5 J Gray Alloy w/Machine Finish -inc: wheel center cap w/Subaru 6 star logo
- Tires: 245/60R18 105H AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Black Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Grille w/Chrome Bar
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto-Leveling Directionally Adaptive Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (4)
- 6 Speakers
- Graphic Equalizer
- Window Grid Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (44)
- Heated Front Bucket Seats -inc: 8-way power driver's seat, 4-way manual front passenger's seat, height and tilt adjustable head restraints and whiplash reducing protection
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 60-40 Bench Premium Cloth 3rd Row Seat Front, Manual Recline, Manual Fold Into Floor, 3 Manual and Adjustable Head Restraints
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- EyeSight Adaptive Cruise Control
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Simulated Carbon Fiber/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Carbon Fiber Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Conversation Mirror and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- STARLINK Safety and Security (Subscription Required) Tracker System
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cloth Seats |
| 3rd Row Seat | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,100 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
