2018 RAM 1500 Outdoorsman 4X4 W- Heated Steering & Remote Start
Popular Features
Vehicle Description
2018 Ram 1500 SLT 4D Crew Cab
***CLEAN CARFAX***, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **HEATED SEATS & STEERING WHEEL**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, 1500 SLT, 4D Crew Cab, HEMI 5.7L V8 Multi Displacement VVT, 8-Speed Automatic, 4WD, Granite Crystal Metallic Clearcoat, Diesel Gray/Black Cloth, 32 Gallon Fuel Tank, 4-Wheel Disc Brakes, 40/20/40 Split Bench Seat, 6 Speakers, 8.4`` Touchscreen Display, ABS brakes, Air Conditioning, Aluminum Wheels, AM/FM radio: SiriusXM, Brake assist, Compass, Electronic Stability Control, Electronically Controlled Throttle, Engine Oil Heat Exchanger, Fully automatic headlights, Heated door mirrors, Heated Front Seats, Heated Seats & Wheel Group, Heated Steering Wheel, Heavy-Duty Engine Cooling, Humidity Sensor, Integrated Voice Command w/Bluetooth, Outside temperature display, Panic alarm, ParkView Rear Back-Up Camera, Power Black Trailer Tow Mirrors, Protection Group, Remote keyless entry, Remote USB Port, Speed control, Tow Hooks, Traction control, Trailer Brake Control, Trailer Tow Mirrors & Brake Group.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1C6RR7TT9JS146616 |
| Stock Number | 100890 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ram |
| Model | 1500 |
| Package | Outdoorsman 4X4 W- Heated Steering & Remote Start |
| Mileage | 77,823 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 11 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Granite Crystal Metallic Clearcoat |
| Interior | Diesel Gray/Black |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 395 @ 5600 rpm |
| Torque | 410 @ 3950 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 98.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5815 lbs |
| Curb Weight - Front | 3448 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2366 lbs |
| Length, Overall | 237.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 77.4 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Centre 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (24)
- Engine: 5.7L HEMI VVT V8 w/FuelSaver MDS (DISC) NO LONGER AVAILABLE as standard equipment as of June 7, 2018.
- 3.55 Rear Axle Ratio
- GVWR: 3,152 kgs (6,950 lbs)
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Anti-Spin Differential Rear Axle
- Engine Oil Cooler
- Block Heater
- 730CCA Maintenance-Free Battery
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Class IV Hitch Receiver
- 576.1 Kgs Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- HD Gas-Pressurized Front Shock Absorbers
- Electric Power-Assist Steering
- 98.4 L Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (17)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body Colour Fender Flares
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Rear Power Sliding Window
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Fog Lamps
- Wheel Centre Hub
- Electronically Controlled Throttle
- Tip Start
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Voice Activation and Radio Data System
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (38)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt Steering Column
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Interior Trim -inc: Deluxe Sound Insulation, Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Mini Overhead Console and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Front & Rear All-Weather Floor Mats
- Cargo Area Concealed Storage
- Storage Tray
- Cab Mounted Cargo Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- GPS Antenna Input
- For SiriusXM Info Call 888-539-7474
- 1-Year SiriusXM Subscription
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Centre
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Armrests w/Storage and Rear Centre Armrest
- Front Armrest w/3 Cup Holders
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
| Heated Seats & Wheel Group | Protection Group |
| Trailer Tow Mirrors & Brake Group | 6 Speakers |
| AM/FM radio: SiriusXM | Audio Jack Input for Mobile Devices |
| GPS Antenna Input | Radio data system |
| Remote USB Port | Air Conditioning |
| Engine Oil Heat Exchanger | Humidity Sensor |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Tip Start |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Front anti-roll bar |
| Front wheel independent suspension | Low tire pressure warning |
| Occupant sensing airbag | Overhead airbag |
| Rear anti-roll bar | Brake assist |
| Electronic Stability Control | ParkView Rear Back-Up Camera |
| Delay-off headlights | Fully automatic headlights |
| Panic alarm | Speed control |
| Heavy-Duty Engine Cooling | Active Grille Shutters |
| Black Exterior Mirrors | Bumpers: chrome |
| Electronic Shift | Exterior Mirrors w/Heating Element |
| Heated door mirrors | Hemi Badge |
| Power Black Trailer Tow Mirrors | Power door mirrors |
| Rear step bumper | Trailer Tow Mirrors |
| 8.4 Touchscreen Display | Charge Only Remote USB Port |
| Compass | Driver door bin |
| Electronically Controlled Throttle | Front reading lights |
| Heated Steering Wheel | Illuminated entry |
| Integrated Voice Command w/Bluetooth | Outside temperature display |
| Overhead console | Passenger vanity mirror |
| Rear seat center armrest | Tachometer |
| Tilt steering wheel | Trip computer |
| Voltmeter | 40/20/40 Split Bench Seat |
| Front Armrest w/3 Cupholders | Heated Front Seats |
| 32 Gallon Fuel Tank | Front Center Armrest w/Storage |
| Passenger door bin | Storage Tray |
| Tow Hooks | Trailer Brake Control |
| Aluminum Wheels | Center Hub |
| Variably intermittent wipers | 3.55 Rear Axle Ratio |
| ***CLEAN CARFAX*** | BLUETOOTH |
| ALL BOOKS AND KEYS | **REMOTE START** |
| **Back-Up Camera** | **HEATED SEATS & STEERING WHEEL** |
| **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO** |
