2019 NISSAN ROGUE SL Sport Utility 4D
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 5N1AT2MV7KC810722 |
| Stock Number | 16671SK |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Nissan |
| Model | Rogue |
| Package | SL Sport Utility 4D |
| Mileage | 98,676 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 25 |
| MPG - Highway | 32 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 170 @ 6000 rpm |
| Torque | 175 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 14.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3660 lbs |
| Length, Overall | 184.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 68.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- ProPILOT Assist
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot Warning (BSW) Blind Spot
- Rear Cross Traffic Alert (RCTA)
- Collision Mitigation-Front
- Rear Parking Sensors
- Aerial View Camera System
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- NissanConnect Services
- Back-Up Camera
- Around View Monitor Front Camera
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 2.5L DOHC 16-Valve I4 -inc: ECO mode
- Transmission: Xtronic CVT Automatic -inc: sport mode switch
- 6.386 Axle Ratio
- GVWR: 4,720 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Sequential Shift Control
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Battery w/Run Down Protection
- 110 Amp Alternator
- 900# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 14.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (21)
- Wheels: 19" Aluminum Alloy
- Tires: 225/55R19
- Wheels w/Machined w/Painted Accents Accents
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Chrome Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Chrome Side Windows Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Door Handles
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Body-Colored Power w/Tilt Down Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Auto On/Off Reflector Halogen Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Integrated Roof Antenna
- 9 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (39)
- 6-Way Driver Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Heated Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Intelligent Cruise Control (ICC) w/Full Speed Range and Hold
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Vinyl Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- NissanConnect Services Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | CD Player |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Satellite Radio |
| Premium Audio System | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Onboard Hands-Free Communications System | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | 4 Cylinder Engine |
| Fog Lights | Gas |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Electrochromatic | Heated Mirrors |
| Mirror Memory | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Navigation System |
| Rear Backup Sensors | Power Liftgate |
| Remote Engine Start | Leather Seats |
| Heated Seats | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Tires - Front Performance |
| Tire Pressure Monitoring System | Tires - Rear Performance |
| Compact Spare Tire | Traction Control |
| Trip Computer | Universal Garage Door Opener |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
