2021 JEEP WRANGLER Unlimited Rubicon
Popular Features
Vehicle Description
2021 Jeep Wrangler 4xe Unlimited Rubicon.
Hybrid. 4x4. cloth interior. heated seats. heated steering wheel. backup camera. bluetooth. navigation. Super Nice! Ready to go!
Koedam Auto Sales is located in Inwood IA just 1 block west of the 4-way stop on the north side of Highway 18. Just 25 minutes southeast of Sioux Falls SD! Call or text 605 929 4529 anytime with questions or to line up a test drive!
Estimate Payments
| VIN | 1C4JJXR67MW711361 |
| Stock Number | 1718 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Jeep |
| Model | Wrangler 4xe |
| Package | Unlimited Rubicon |
| Mileage | 49,000 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Hybrid |
| Fuel | Hybrid |
| MPG - City | 11 |
| MPG - Highway | 11 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Hellayella |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Hybrid |
| Horsepower | 375 @ 5250 rpm |
| Torque | 470 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | HYBRID |
| Capacity | 65.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5222 lbs |
| Length, Overall | 188.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.8 in |
| Height, Overall | 73.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Centre 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (22)
- Engine: 2.0L DOHC I-4 DI Turbo PHEV
- 4.10 Rear Axle Ratio
- Heavy-Duty Suspension
- GVWR: 2,902 kgs (6,400 lbs)
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Manual Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- Block Heater
- 600CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Hybrid Electric Motor
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 5 Skid Plates
- 580.6 Kgs Maximum Payload
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electro-Hydraulic Power Assist Steering
- 65.1 L Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Leading Link Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
- Lithium Ion (li-Ion) Traction Battery w/7.2 kW Onboard Charger, 12 Hrs Charge Time @ 110/120V, 2.4 Hrs Charge Time @ 220/240V and 17.3 kWh Capacity
EXTERIOR (18)
- Wheels: 17" x 7.5" Machined/Painted Black
- Aluminum Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Mounted Outside Rear
- Paint w/Decal
- Black Wheel Well Trim and Black Fender Flares
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Removable Rear Window
- Deep Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum/Magnesium Panels
- Body-Colour Grille w/Coloured Accents
- Front License Plate Bracket
- Swing-Out Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Led Low/High Beam Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (5)
- 552w Premium Amplifier
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
- Siriusxm Traffic Real-Time Traffic Display
INTERIOR (39)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Flip Forward Cushion/Seatback Premium Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- 4G LTE Wi-Fi Hot Spot Mobile Hotspot Internet Access
- Leather Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Illuminated Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Fuel
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Console Ducts
- Locking Glove Box
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination and Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Locking Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim, Carpet And Rubber Mat
- Locking Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Centre
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Centre Armrest w/Storage
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Navigation System |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,940 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
