2021 HYUNDAI PALISADE Limited
Popular Features
Vehicle Description
Becketts Black 2021 Hyundai Palisade Limited AWD 8-Speed Automatic with SHIFTRONIC V6
Recent Arrival! 19/24 City/Highway MPG
Brothers Auto Sales Has Been Serving South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area For Almost 30 Years! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available!
Estimate Payments
| VIN | KM8R5DHE5MU269427 |
| Stock Number | T21H9427 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Hyundai |
| Model | Palisade |
| Package | Limited |
| Mileage | 61,525 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.8L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 291 @ 6000 rpm |
| Torque | 262 @ 5200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4387 lbs |
| Length, Overall | 196.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.8 in |
| Height, Overall | 68.9 in |
- Lane Following Assist (LFA)
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Forward Collision-Avoidance Assist (FCA) w/Pedestrian/Cyclist Detection
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Blind-spot Collision-Avoidance Assist (BCA) Blind Spot
- Rear Cross-Traffic Collision-Avoidance Assist (RCCA)
- Front And Rear Parking Sensors
- Aerial View Camera System
- Tire Pressure Monitoring System Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Blue Link
- Rear View Monitor Back-Up Camera
- Front Camera
- Surround View Monitor (SVM) Left Side Camera
- Surround View Monitor (SVM) Right Side Camera
MECHANICAL (20)
- Engine: 3.8L GDI D-CVVT V6 -inc: idle stop and go (ISG)
- Transmission: 8-Speed Automatic w/SHIFTRONIC -inc: paddle shifters, shift-by-wire and drive mode select w/snow mode
- 3.648 Axle Ratio
- GVWR: 5,871 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode and HD Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time All-Wheel
- 54-Amp/Hr Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 180 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Gas-Pressurized Front Shock Absorbers and Nivomat Brand Name Rear Shock Absorbers
- Nivomat Suspension
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.8 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (22)
- Wheels: 20" x 7.5J Split 5-Spoke Machined Alloy
- Tires: 245/50R20
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent and Chrome Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Chrome Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Door Handles
- Metal-Look Bodyside Insert, Body-Colored Bodyside Cladding and Body-Colored Wheel Well Trim
- Body-Colored Power w/Tilt Down Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Silver Grille
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low/High Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
- LED Brakelights
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Automatic Equalizer
- Integrated Roof Antenna
- 12 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
- Real-Time Traffic Display
INTERIOR (46)
- 10-Way Driver Seat
- Passenger Seat
- Front Center Armrest and Rear Seat Mounted Armrest
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 60-40 Split-Bench 3rd Row Seat Front, Power Recline, Power Fold Into Floor, 3 Manual and Adjustable Head Restraints
- Heated Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Power Fuel Flap Locking Type
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Smart Liftgate Proximity Cargo Access
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Smart Cruise Control with Stop & Go (SCC)
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert, Metal-Look Interior Accents and Leatherette Upholstered Dashboard
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Conversation Mirror, 4 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Head-Up Display
- Digital/Analog Appearance
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Option Group 01 | 3.648 Axle Ratio |
| Wheels: 20 x 7.5J Split 5-Spoke Machined Alloy | Heated & Ventilated Front Bucket Seats |
| Premium Nappa Leather Seat Trim | Radio: AM/FM/MP3 Premium Audio System |
| Carpeted Floor Mats | 12 Speakers |
| Emergency communication system: Blue Link Connected Car Service (3-year complimentary subscription) | Apple CarPlay & Android Auto |
| harman/kardonĀ® Speakers | Auto High-beam Headlights |
| AM/FM radio: SiriusXM | Compass |
| Heads-Up Display | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Ventilated rear seats | Ventilated front seats |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Remote keyless entry |
| Reclining 3rd row seat | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear reading lights |
| Rear anti-roll bar | Rear air conditioning |
| Rain sensing wipers | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power moonroof |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Memory seat |
| Low tire pressure warning | Knee airbag |
| Illuminated entry | Heated steering wheel |
| Heated rear seats | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Garage door transmitter: HomeLink |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Automatic temperature control | Auto-leveling suspension |
| Alloy wheels | Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt |
| ABS brakes | 3rd row seats: split-bench |
| Tachometer | Spoiler |
| Power Liftgate | Navigation System |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| 4-Wheel Disc Brakes |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $6,300 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
