2014 FORD TAURUS SHO
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
Vehicle Description
CALL OR TEXT OUR HOTLINE! (605)354-1937
| VIN | 1FAHP2KT8EG113555 |
| Stock Number | H9795 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ford |
| Model | Taurus |
| Package | SHO |
| Mileage | 218,133 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Tuxedo Black Metallic |
| Interior | Charcoal Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 365 @ 5500 rpm |
| Torque | 350 @ 1500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 19.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4341 lbs |
| Length, Overall | 202.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76.2 in |
| Height, Overall | 60.7 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- Engine: 3.5L V6 EcoBoost
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Automatic Full-Time All-Wheel
- 2.77 Axle Ratio
- 72-Amp/Hr 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Sport Tuned Suspension
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 19 Gal. Fuel Tank
- Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Brake Assist
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (17)
- Aluminum Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Chrome Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Driver Auto Dimming, Convex Spotter and Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Trunk Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Auto On/Off Projector Beam High Intensity Low/High Beam Headlamps w/Delay-Off
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (7)
- Window Grid Antenna
- Streaming Audio
- 7 Speakers
- Regular Amplifier
- Digital Signal Processor
- 3 LCD Monitors In The Front
- Turn-By-Turn Navigation Directions
INTERIOR (39)
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather/Metal-Look Steering Wheel w/Auto Tilt-Away
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leather/Chrome Gear Shifter Material
- Leatherette Door Trim Insert
- Interior Trim -inc: Aluminum Instrument Panel Insert, Simulated Carbon Fiber Door Panel Insert, Simulated Carbon Fiber Console Insert and Chrome/Aluminum Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Net
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Outside Temp Gauge
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 3 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| 4-Wheel Disc Brakes | Rear Defrost |
| Rear Spoiler | Wheels - Aluminum |
| Front Bucket Seats | AM/FM Radio |
| CD Player | Adjustable Pedals |
| Air Conditioning | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Leather Seats |
| Leather Wrapped Steering | Power Driver Seat |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Passenger Seat | Power Windows |
| Remote Keyless Entry | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Mirrors |
| Heated Seats | Roof Airbags |
| Satellite Radio | Trip Computer |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| Rear Backup Sensors | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Cooled Driver Seat | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Vanity Mirrors | All Wheel Drive |
| Power Steering | V6 Cyl. Engine |
