2020 FORD EXPLORER Limited
Popular Features
Vehicle Description
Clean CARFAX.
Blue Metallic 2020 Ford Explorer Limited 4WD 10-Speed Automatic 2.3L EcoBoost I-4
20/27 City/Highway MPG
Awards:
* 2020 KBB.com 10 Favorite New-for-2020 Cars * 2020 KBB.com 10 Best SUVs Worth Waiting For
Brothers Auto Sales Has Been Serving South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area For Almost 30 Years! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available!
Estimate Payments
| VIN | 1FMSK8FH0LGA15393 |
| Stock Number | T20F5393 |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | Limited |
| Mileage | 100,885 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Blue Metallic |
| Interior | Ebony |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 19.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4345 lbs |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 69.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Blind Spot Information System (BLIS) Blind Spot Sensor
- Ford Co-Pilot360 - Automatic Emergency Braking (AEB) and Cross-Traffic Alert
- Front And Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera w/Washer
- Front Camera w/Washer
- Left Side Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (18)
- Engine: 2.3L EcoBoost I-4 -inc: auto start-stop technology
- 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- 50 State Emissions System Flexible Fuel Vehicle (FFV) system is standard equipment for vehicles with the 3.3L Ti-VCT V6 FFV engine.
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- Battery w/Run Down Protection
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 19.2 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (20)
- Steel Spare Wheel
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Rear Step Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Door Handles
- Black Power Heated Side Mirrors w/Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers w/Heated Wiper Park
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Metal-Look Grille w/Chrome Surround
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Roof Rack Rails Only
- LED Brakelights
- Perimeter/Approach Lights
- Front Fog Lamps
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Digital Signal Processor
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (43)
- 8-Way Driver Seat
- 8-Way Passenger Seat
- Front Center Armrest and Rear Seat Mounted Armrest Outboard Only
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 50-50 Bench Vinyl 3rd Row Seat Front, Power Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Heated Leather Steering Wheel w/Auto Tilt-Away
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Keypad
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Proximity Cargo Access
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Distance Pacing w/Traffic Stop-Go
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Rear Console w/Storage, 3 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Voice-Activated Touchscreen Navigation System -inc: pinch-to-zoom capability, SiriusXM Traffic and Travel Link, Note: SiriusXM Traffic and Travel Link includes a 5-year prepaid subscription, SiriusXM Traffic and Travel Link service is not available in Alaska or Hawaii
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Display
- Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 3 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
| Equipment Group 300A | 3.58 Non-Limited-Slip Rear Axle Ratio |
| 20 Premium Painted Aluminum Wheels | Leather Heated/Ventilated Captain`s Chairs |
| Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen | Front License Plate Bracket |
| FordPass Connect | SYNC 3 Communications & Entertainment System |
| Voice-Activated Touchscreen Navigation System | 12 Speakers |
| SYNC 3/Apple CarPlay/Android Auto | Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist |
| Auto High-beam Headlights | Exterior Parking Camera Rear |
| AM/FM radio: SiriusXM | Compass |
| Speed-Sensitive Wipers | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Ventilated front seats | Variably intermittent wipers |
| Turn signal indicator mirrors | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Steering wheel memory | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Roof rack: rails only |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear reading lights |
| Rear anti-roll bar | Rear air conditioning |
| Rain sensing wipers | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power driver seat |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Memory seat | Low tire pressure warning |
| Leather steering wheel | Knee airbag |
| Illuminated entry | Heated steering wheel |
| Heated rear seats | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Garage door transmitter: HomeLink |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front fog lights | Front dual zone A/C |
| Front anti-roll bar | Four wheel independent suspension |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Automatic temperature control |
| Alloy wheels | Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt |
| ABS brakes | 3rd row seats: bench |
| Tachometer | Spoiler |
| Power Liftgate | Navigation System |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| 4-Wheel Disc Brakes |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $4,398 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
