2014 DODGE GRAND CARAVAN SE
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 2C4RDGBG0ER141470 |
| Stock Number | 100883A |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Dodge |
| Model | Grand Caravan |
| Package | SE |
| Mileage | 174,635 mileage |
| Body Style | Van - Mini |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Redline 2 Coat Pearl |
| Interior | Black/Light Graystone |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 283 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 20.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4321 lbs |
| Length, Overall | 202.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.7 in |
| Height, Overall | 68.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (18)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT
- 3.16 Axle Ratio
- Touring Suspension
- GVWR: 6,050 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode, AUTOSTICK Sequential Shift Control and Oil Cooler
- Front-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Steering
- 20 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Torsion Beam Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (17)
- Tires: P225/65R17 BSW Touring
- Steel Spare Wheel
- Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Sliding Rear Doors
- Liftgate Rear Cargo Access
- Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan and Clock
- 6 Speakers
- Fixed Antenna
- Steering Wheel Mounted Audio Controls
INTERIOR (35)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Front Facing Manual Reclining Cloth Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Driver And Front Passenger Armrests and Rear Seat Mounted Armrest
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed Rear Windows and Fixed 3rd Row Windows
- Fixed 60-40 Split-Bench Cloth 3rd Row Seat Manual Recline, Manual Fold Into Floor and 3 Fixed Head Restraints
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Simulated Wood Instrument Panel Insert, Simulated Wood Door Panel Insert and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Vinyl Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Removable Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Conversation Mirror and 4 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering
- Carpet Floor Trim
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Bin, Covered Dashboard Storage, Interior Concealed Storage, Driver And Passenger Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Sentry Key Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Quick Order Package 29E SE | 3.16 Axle Ratio |
| 17 x 6.5 Steel Wheels | Cloth Low-Back Bucket Seats |
| 2nd Row Bench w/Rear Stow `N Go 60/40 | 2nd Row Buckets w/Fold-In-Floor |
| Touring Suspension | Manufacturer`s Statement of Origin |
| Radio: Uconnect 130 AM/FM/CD/MP3 | Power Window Group |
| SIRIUS Satellite Radio | Easy Clean Floor Mats |
| Floor Console w/Cupholder | 2 Row Stow `N Go w/Tailgate Seats |
| Sunscreen Glass | Air Conditioning w/3-Zone Temperature Control |
| Rear Air Conditioning w/Heater | Power Quarter Vented Windows |
| Front & Rear Power Windows w/Front 1-Touch | 2nd Row Power Windows |
| Body Color Bodyside Molding | Body Color Door Handles |
| Body Color Sill Applique | 6 Speakers |
| Steering Wheel Mounted Audio Controls | Audio Jack Input for Mobile Devices |
| 17 Wheel Covers | 1-Yr SIRIUSXM Radio Service |
| 4 Speakers | Driver`s Seat Mounted Armrest |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Speed control | Remote keyless entry |
| Reclining 3rd row seat | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Power windows |
| Power steering | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger seat mounted armrest |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Low tire pressure warning | Knee airbag |
| Illuminated entry | Heated door mirrors |
| Front wheel independent suspension | Front reading lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | CD player |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Bodyside moldings | Anti-whiplash front head restraints |
| Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt | AM/FM radio |
| ABS brakes | 3rd row seats: split-bench |
| Tachometer | Spoiler |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 4-Wheel Disc Brakes |
