2024 CHEVROLET SILVERADO 1500 Custom 4WD
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1GCPDBEK0RZ199293 |
| Stock Number | 18117 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Silverado 1500 |
| Package | Custom 4WD |
| Mileage | 19,417 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.7L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 11 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Jet Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.7L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 310 @ 5600 rpm |
| Torque | 430 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 91.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2845 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1981 lbs |
| Length, Overall | 231.88 in |
| Width, Max w/o mirrors | 81.24 in |
| Height, Overall | 75.51 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control, includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Airbags, dual-stage frontal airbags for driver and front outboard passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag
- HD Rear Vision Camera
- Hitch Guidance dynamic single line to aid in trailer alignment for hitching
- Following Distance Indicator
- Teen Driver a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to help encourage safe driving behaviour. It can limit certain available vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Buckle to Drive prevents vehicle from being shifted out of Park until driver seat belt is fastened; times out after 20 seconds and encourages seat belt use, can be turned on and off in Settings menu
- Rear Seat Belt Indicator
- Tire Pressure Monitoring System, auto learn includes Tire Fill Alert (does not apply to spare tire)
- 3 years of Remote Access. The Remote Access Plan gives you simplified remote control of your properly equipped vehicle and unlocks a variety of great features in your myChevrolet mobile app. See dealer for details. (Does not include emergency or security services. 3 years begins from the date of vehicle delivery. Requires a working vehicle electrical system (including battery), wireless reception and device data connection. See onstar.ca for details and limitations. Features and functionality vary by vehicle. Available on select Apple and Android devices. Device data connection required. Non-refundable and no cash value.)
PACKAGE (2)
- Trailering Package includes trailer hitch, 7-pin and 4-pin connectors and (CTT) Hitch Guidance
- Custom Value Package includes (PCX) Custom Convenience Package and (Z82) Trailering Package
MECHANICAL (17)
- Engine, 2.7L TurboMax (310 hp [231 kW] @ 5600 rpm, 430 lb-ft of torque [583 Nm] @ 3000 rpm)
- Rear axle, 3.42 ratio
- Durabed, pickup bed
- GVWR, 7000 lbs. (3175 kg) (Requires Crew Cab or Double Cab 4WD model and (L3B) 2.7L TurboMax engine.)
- Automatic Stop/Start
- Push Button Start
- Transfer case, single speed electronic Autotrac with push button control (4WD models only)
- Four wheel drive
- Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps/80 Amp-hr, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power
- Alternator, 220 amps
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section
- Suspension Package, High Capacity
- Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
- Brake lining wear indicator
- Capless Fuel Fill
- Exhaust, single outlet
EXTERIOR (16)
- Wheel, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) full-size, steel spare
- Tire carrier lock, keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Bumper, front (Body-colour.)
- Bumper, rear (Body-colour.)
- CornerStep, rear bumper
- Recovery hooks, front, frame-mounted, Black
- Cargo tie downs (12), fixed rated at 500 lbs (226.8 kg) per corner
- Lamps, cargo area, cab mounted integrated with centre high mount stop lamp, with switch in bank on left side of steering wheel (LED)
- LED Cargo Area Lighting located in pickup bed, activated with switch on centre switch bank or key fob
- Taillamps, with incandescent tail, stop and reverse lights
- Mirrors, outside heated power-adjustable
- Glass, deep-tinted
- Door handles, Black
- Tailgate and bed rail protection cap, top
- Tailgate, standard
- Tailgate, gate function manual with EZ Lift includes power lock and release
ENTERTAINMENT (2)
- Audio system feature, 6-speaker system,
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.ca or dealer for details.)
INTERIOR (19)
- Seat adjuster, driver 10-way power including lumbar
- Seat adjuster, passenger 4-way manual
- Floor covering, colour-keyed carpeting
- Steering wheel, urethane
- Steering column, Tilt-Wheel, manual with wheel locking security feature
- Instrument cluster, 6-gauge cluster featuring speedometer, fuel level, engine temperature, tachometer, voltage and oil pressure
- Driver Information Centre, 3.5" diagonal monochromatic display
- Exterior Temperature Display located in radio display
- Compass located in instrument cluster
- Rear Seat Reminder
- Window, power front, drivers express up/down
- Cruise control, electronic with set and resume speed, steering wheel-mounted
- Power outlet, front auxiliary, 12-volt
- Power outlet, interior power outlet, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet)
- USB Ports, rear, dual, charge-only
- Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) interior power outlet)
- Mirror, inside rearview, manual tilt
- Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
- Chevrolet Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.ca or dealer for details.)
| Power Mirrors | Tow Hooks |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | 12V Power Outlet |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Cloth Seats | Power Driver Seat |
| Fold Down Rear Seat | Split Bench Seating |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 72 months and $7,999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
