2017 CHEVROLET COLORADO 4WD Z71
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1GCGTDEN1H1232727 |
| Stock Number | 232727 |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Colorado |
| Package | 4WD Z71 |
| Mileage | 134,353 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 24 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Cajun Red Tintcoat |
| Interior | Jet Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 308 @ 6800 rpm |
| Torque | 275 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 21.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | - TBD - lbs |
| Curb Weight - Rear | - TBD - lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 212.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.30 in |
| Height, Overall | 70.60 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Daytime Running Lamps
- Air bags, Dual-stage frontal airbags for driver and front passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal passenger airbag (Always use safety belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Rear Vision Camera
- Teen Driver mode a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to encourage safe driving behavior. It can limit certain vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report gives you information on your teen's driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Tire Pressure Monitor System
MECHANICAL (11)
- Engine, 3.6L DI DOHC V6 VVT (308 hp [230.0 kW] @ 6800 rpm, 275 lb-ft of torque [373 N-m] @ 4000 rpm) (Standard on Crew Cab models.)
- Rear axle, 3.42 ratio (Requires (LGZ) 3.6L DI DOHC V6 engine or (LWN) 2.8L Duramax Turbo-Diesel engine on Crew Cab Short Box models. Standard on Crew Cab Long Box models.)
- GVWR, 6000 lbs. (2722 kg) (Standard on Crew Cab models with (LGZ) 3.6L DI DOHC V6 engine only.)
- Hill Descent Control
- Transfer case, electric, 2-speed AutoTrac
- Transfer case shield
- Differential, automatic locking rear
- Four wheel drive
- Tow/Haul Mode (Included and only available with (LGZ) 3.6L DI DOHC V6 engine or (LWN) 2.8L Duramax Turbo- Diesel engine. Standard on Crew Cab Long Box.)
- Suspension Package, Off-Road
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
EXTERIOR (16)
- Pickup box
- Tire, spare P265/70R16 all-season, blackwall
- Wheel, spare, 16" x 7" (40.6 cm x 17.8 cm) steel
- Bumper, rear body-color
- CornerStep, rear bumper
- Moldings, Black beltline
- Headlamps, projector-type
- Fog lamps, front
- Cargo box light, back of cab
- Mirrors, outside power-adjustable, body-color, manual-folding
- Mirror, spotter, located in corner of driver-side outside mirror
- Glass, windshield shade band
- Door handles, body-color
- Tailgate, EZ-Lift and Lower
- Tailgate, locking
- Tailgate handle, Black
ENTERTAINMENT (1)
- Audio system feature, 6-speaker system
INTERIOR (28)
- Seat adjuster, driver 4-way power with manual recline
- Seat adjuster, 4-way power front passenger
- Seat adjuster, power driver lumbar control
- Seat adjuster, power passenger lumbar control
- Seat, rear folding bench (Crew Cab models only.)
- Seats, heated driver and front passenger
- Console, floor, front compartment, custom
- Charging ports, 2, USB, located on the rear of the center console
- Floor covering, color-keyed carpeting
- Steering wheel, leather-wrapped
- Steering column, tilt and telescopic
- Steering wheel controls, mounted audio controls
- Speedometer, miles/kilometers
- Display, driver instrument information enhanced, multi-color
- Window, rear-sliding, manual
- Windows, power with driver Express-Up and Down
- Cruise control, electronic, automatic
- Remote vehicle starter system
- Theft-deterrent system, immobilization
- Theft-deterrent system, unauthorized entry
- Air conditioning, single-zone automatic climate control
- Defogger, rear-window electric
- Handles, door release, front and rear, Chrome
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Console, overhead
- Visors, driver and front passenger illuminated sliding vanity mirrors
- Lighting, interior, dual reading
- Lighting, interior, roof, rear courtesy and dual reading lights (Crew Cab models only.)
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Fog Lights | Rear Defrost |
| Wheels - Aluminum | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cruise Control | Leather Seats |
| Leather Wrapped Steering | Power Driver Seat |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Passenger Seat | Power Windows |
| Remote Keyless Entry | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Seats |
| Navigation System | Roof Airbags |
| Satellite Radio | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Tow Hooks | 12V Power Outlet |
| Floor Mats | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Vanity Mirrors | Sliding Rear Window |
| Remote Start | Four Wheel Drive |
| V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
